Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych powstało w 2002 roku w Gdyni. Skupia 80 szpitali na terenie całego kraju. Razem przynależne szpitale dysponują liczbą ok. 2300 łóżek szpitalnych, kadrą blisko 4000 wykwalifikowanych pracowników. W 2002 roku szpitale wykonały razem ponad 500 000 badań ambulatoryjnych i 58 500 zabiegów operacyjnych.
Członkowie Stowarzyszenia postawili sobie za zadanie wspólnie wspierać zmiany w organizacji służby zdrowia w Polsce zmierzające do: poprawy systemu opieki nad pacjentami, do podnoszenia jakości świadczonych usług, równouprawnienia sektora publicznego i prywatnego. Celem Stowarzyszenia jest również inicjowanie i wspieranie wszelkich działań zmierzających do rozwoju sektora niepublicznych szpitali w Polsce.
Stowarzyszenie jest członkiem Europejskiej Unii Szpitali Prywatnych.
W celu realizacji zamierzonych celów członkowie Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą w pracach "okrągłego stołu w służbie zdrowia", opracowali swoje stanowisko dotyczące koniecznych zmian w organizacji opieki zdrowotnej w Polsce.
Nasze cele:
1. wspieranie inicjatyw systemowych i własnościowych w ochronie zdrowia mających na celu zwiększenie udziału w rynku usług zdrowotnych podmiotów niepublicznych.
2. reprezentowanie zgromadzonych podmiotów wobec organów państwowych
3. przygotowanie wspólnego stanowiska dla płatników za usługi medyczne, dotyczącego systemu ich finansowania.
4. nawiązywanie ścisłej współpracy z innymi podmiotami i organizacjami w zakresie form zarządzania szpitalami i przekazywanie wzajemne doświadczeń.
5. wspieranie inicjatyw integrujących podmioty niepubliczne celem efektywniejszego działania.
6. uczestnictwo szpitali niepublicznych w pracach samorządów i urzędów centralnych oraz sejmu i senatu dotyczących ochrony zdrowia.
7. uzgadnianie wspólnego stanowiska przy współtworzeniu aktów prawnych i aktów wykonawczych w zakresie ochrony zdrowia.
8. nawiązywanie współpracy z podobnymi organizacjami działającymi na terenie kraju i poza jego granicami.
9. współpraca z izbami zawodowymi działającymi w ochronie zdrowia.